Ak by sme sa vás v našej reštaurácii opýtali, aký steak by ste si dali, s najväčšou pravdepodobnosťou by vám napadlo 3-5 druhov steaku, ktorý by ste si mohli dať. Rare, medium a well done (prípadne ešte aj medium rare a medium well). To však nie je jediná veda okolo steakov. Existuje aj niekoľko typov rezov z rôznych častí zvieraťa, ktoré môžu výrazne ovplyvniť chuť a textúru samotného labužníckeho pokrmu. Koľko typov rezov mäsa si v konečnom dôsledku môžeme v reštauráciách objednať?

 

Tvrdšie vs. mäkšie mäso

Tvrdšie kusy hovädzieho mäsa obsahujú značné množstvo kolagénu a spojivového tkaniva zo svalstva silne cvičeného zvieraťa. Ide o tie časti tela zvieraťa, ktoré obsahujú veľké svaly ako ramená alebo nohy. A naopak, mäkšie a jemnejšie porcie mäsa sa nachádzajú v oblastiach s menej spojivovým tkanivom.

Je celkom logické, že tvrdšie kusy mäsa si vyžadujú väčšiu trpezlivosť pri príprave. Čím dlhší sval pripravujeme, tým ťažšie dosiahne požadované kvality. Spojivové tkanivo, ktoré steaky robí tvrdými však za určitých okolností môže byť zmäkčené. Určite však nie iba prostredníctvom grilovania alebo vyprážania na panvici. Tvrdé kusy mäsa sú vhodnejšie pre nízke teplotypomalé spôsoby varenia.

 

8 najpopulárnejších steakov

Verte či neverte, aj taká maličkosť, ako rez mäsa, dokáže zmeniť chuť jedla. Je úplne logické, že príprava jemnejšie nakrájaných steakov je rýchlejšia a menej náročná na prípravu. Dôvodom je obsah minimálneho množstva spojivového tkaniva, ktoré mäso udržuje pohromade. Čím viac spojivového tkaniva, tým náročnejšia a zdĺhavejšia je príprava vášho obľúbeného steaku. Vyselektovali sme pre vás 8 najpoužívanejších metód krájania mäsa na steaky:

  • Ribeye, tiež nazývaný Delmonico alebo Scotch FIlet, je silno prepečený rebrový steak s množstvom bohatej chuti.
  • New York Strip alebo Kansas City strip steak je jemný rez z bedra, časť sviečkovice
  • Tenderloin panenka je najjemnejšia časť zvieraťa rezaná do troch porcií – chrbtice, stredu rezu a chvosta. Panenka je najdrahší, no delikátny kus hovädzieho mäsa. Je neuveriteľne jemná, no má najmenej chuti. V najlepšom prípade by mala byť obohatená koreninami, omáčkami a zabalená do iných chutných pokrmov, ako je napríklad slanina.
  • T-Bone steak je rezaný z krátkej časti rebra s kosťou v tvare písmena T. T-Bone je rezaný bližšie k prednej časti krátkeho bedra, čoho výsledkom sú menšie porcie panenky.
  • Porterhouse je filet z panenskej sviečkovice musí byť hrubší ako 3 cm, aby sa považoval za Porterhouse steak. Ide o monster steak, ktorý zvyčajne váži 900 g alebo viac. To z neho robí výdatné jedlo pre jedného, resp. lepšie pre dvoch.
  • Tri-Tip je najdostupnejší trojuholníkový kus mäsa rezaný zo sviečkovice. Síce nie je bohatý na chute, ale s pridanými koreninami a marinovaný je maximálne lahodný.
  • Skirt Steak je krájaný membránových svalov kravy a populárny pre svoje bohatú chuť. Jeho príprava môže byť dosť náročná. Je dôležité, aby ste tento steak rozrezali na tenké prúžky správnym nožom, inak ho budete žuť poriadne dlhú chvíľu.
  • Flank Steak je rezaný z brušného svalu kravy. Je taktiež náročný na prípravu, pretože ide o ešte hrubší kus mäsa ako skirt steak. Je obľúbený pre svoju výraznú mäsitú chuť.