Čo sa týka jedla, Taliani sú mimoriadne hákliví na svoju kuchyňu. Niet sa čo čudovať. Veď reštaurácie všade na svete kopírujú taliansku kuchyňu v podobe mastných, cukornatých a polotovarových výrobkov. Nehovoriac o rôznych hybridných receptoch mylne prezentovaných ako talianske. Vedeli ste, že tieto jedlá majú talianske korene, ale sú pôvodom z iných krajín?
Pepperoni Pizza
Pepperoni je síce v Amerike mimoriadne obľúbená a lahodná pizza, no v Taliansku by ste ju hľadali ťažko. Tento druh pizze totižto vznikol v roku 1919 v Amerike, kedy začali rozkvitať taliansko-americké reštaurácie, pizzerie a mäsiarstva.
Keby ste si Pizzu Pepperoni objednali v talianskej reštaurácii, s najväčšou pravdepodobnosťou by vám každý čašník priniesol miesto salámovej pizze takú, ktorá by na sebe mala niekoľko malých červených papričiek. Prečo je to tak? Slovo pepperoni v taliančine znamená paprika, nie korenená saláma sušená na vzduchu.
Kalorické talianske dressingy
Už sme si akosi zvykli na to, že všade vo svete nám v reštaurácii k nášmu šalátu ponúknu aj častokrát síce chutný, no kalóriami nabitý dressing alebo omáčku. Pravdou je, že dressingy sa stali populárne najmä v USA a Kanade a Taliani využívajú odlišné spôsoby, ako dochutiť hoci aj obyčajný záhradný šalát. Tento temperamentný národ si totiž potrpí na čerstvosť svojich výrobkov. Šaláty sú tak štedro okorenené a dochutené olivovým olejom, balsamicom či soľou.
Macaroni & Cheese
Pôvod tejto delikatesy, ako sa mnohí doteraz domnievali, nie je taliansky. Bešamel, zlatý grál všetkých bielych omáčok, je jedným z oporných pilierov francúzskej kuchyne a je aj základom klasického Mac & Cheese receptu. Zároveň je to jedlo, ktoré bolo v 18. storočí mimoriadne populárne práve vo Francúzsku.
Je pravda, že niektoré talianske jedlá sú technicky len cestoviny a syry. Avšak, prísady, ako aj spôsob prípravy, ich značne odlišujú od iných podobných receptov. Pre Taliana nie je nič horšie ako varené, kašovité cestoviny, zapustené v mori smotany a syra.
Caesar Šalát
Najjednoduchší a predsa najobľúbenejší šalát v kulinárskych kruhoch obklopuje búrlivá diskusia, či je alebo nie je talianskym jedlom. Skutočnosť je taká, že ide o americké jedlo s talianskymi koreňmi.
Väčšina kuchárskych historikov sa zhoduje na tom, že tvorca tohto jedla Caesar Cardini a jeho brat Alessandro sa po prvej svetovej vojne presťahovali z Milána do San Diega. V mexickej Tijuane si otvorili reštauráciu, ktorá mala v ponuke aj tento šalát. Šalát sa stal populárnym medzi hollywoodskymi celebritami a vyslúžil si aj povesť autentického talianskeho jedla.
Zaujímavosť na záver
Taliani sú vychýrení gurmáni. Možno preto si k jedlu zo zásady doprajú pohár akostného vína. Nie je vôbec zvykom, aby ste si v Taliansku dali k jedlu obyčajnú sódu. Niektoré reštaurácie ju, dokonca, ani len neponúkajú v menu. A tie, ktoré áno, tak robia len kvôli obrovskému prílivu turistov do Talianska.