Premýšľali ste niekedy odkiaľ pochádza pomenovanie slávnej a najobľúbenejšej pizze Margherita? Väčšina z nás by si asi myslela, že jej názov dostala od svojej menej známej menovkyne a objaviteľky. Presne tak!

 

Za všetkým hľadajte históriu

Najväčšie objavy, vynálezy či udalosti sa vždy spájali s nejakou veľkou historickou postavou. Ani v prípade tohto lahodného talianskeho jedla to nie je inak. Dajte si kúsok svojej obľúbenej pizze a začítajte sa do tajov histórie Pizze Margherity!

 

Prvá zmienka o Pizzi Margherite

V historických knihách sa existencia tejto jednoduchej pizze spomína už v roku 1889. V čase, kedy sa rozvrátené Taliansko znova zlúčilo. Kráľovná Margherita zo Savoye, manželka kráľa Umberta I, v tom čase navštívila malebné prístavné mesto v južnom Taliansku, Neapol.

Kto ju vytvoril?

Dvorný šéfkuchár Raffaele Esposito z Pizzerie Brandi na počesť kráľovnej Margherity zo Savoye vymyslel jedlo oslavujúce túto prelomovú udalosť v histórii talianskych dejín – Pizzu Margheritu. Táto pizza tak hrdo nesie meno významnej osobnosti, ktorá sa pričinila o niekoľko pozitívnych zmien v novom Taliansku. Chránila krajinu proti republikánom a socialistom, podporovala umelcov a spisovateľov, no venovala sa najmä charitatívnej činnosti.

 

Farba nad zlato!

Ako vám už zaiste došlo bez našej pomoci, táto delikatesa mala symbolizovať farby novej štátnej vlajky Talianska, teda zelenú, bielu a červenú. Paradajková omáčka tak, logicky, symbolizovala vášnivú červenú, mozarella nevinnú bielu a bazalka zase žiarivo zelenú.

Aká je naša Pizza Margherita?

Už ste asi zachytili, že v poslednej dobe sa mnohí kuchári vracajú k dávnej výrobe cesta z kvásku. Aj náš recept na pizzu vyrábame práve v podobe tejto prírodnej formy kvasenia. A dôvod je jednoduchý. Je omnoho zdravšia, ako kvások z droždia, ktorý obsahuje množstvo podporných látok pre rýchle kvasenie. Preto je naša kvásková LeTorri zdravá pizza!

 

Zaujímavosť na záver

Niektorí hovoria, že pôvod Pizze Margherity sa datuje už v roku 1866. Imigrácia Talianov do zabezpečila, že sa táto lahôdka, napokon, rozšírila po celom svete vo forme, v akej ju poznáme aj dnes.