Rizoto pozná asi každý z nás. Toto jedlo je chutné a poriadne vás zasýti. Takmer každá domácnosť má svoj vlastný recept, ktorý si vždy upraví podľa svojich preferencií a toho, čo je práve doma v chladničke dostupné.
Krátko z histórie
Táto rýchla a jednoduchá pochúťka vznikla v severnej časti Talianska, konkrétne oblasť Piemontu, západnej Lombardii a Benátok.
Pravé talianske rizoto je pripravované vo vývare, aby nadobudlo krémovú konzistenciu. Taliani si potrpia na postup, ktorý je dôležitý pri príprave. Ak nie je dodržaný, stráca význam rizota a namiesto „rizota“ ho tak začnú jednoducho nazývať iba „jedlo z ryže“.
Tá najlepšia konzistencia
Rizoto je správne uvarené vtedy, ak má krémovú, smotanovú konzistenciu. Dôležité je, aby ryža nebola byť rozvarená, ale pripravená na spôsob al dente. Následne by sa malo servírovať na plytký tanier.
Základom správnej prípravy rizota je dôkladný výber ryže. Dôležitý je vysoký obsah škrobu, aby bola dosiahnutá konzistencia čo najlepšia. Vhodné sú napríklad Carnaroli a Vianole Nano, prípadne i Arborio.
Základné druhy rizota
Aby sme sa držali tradícií aj pri jeho dochucovaní, ponúkame vám nápady na niektoré druhy rizota.
Ako prvé máme Rizoto bianco pripravované s maslom, šalviou a parmezánom.
Rizoto nero nám výborne dochutí sépia.
Rizoto funghi pozná asi každý; v ňom nesmú chýbať hríby.
Ako na prípravu rizota?
Výhodou rizota je jeho multifunkčnosť. Sto ľudí, sto chutí! Viete si doňho pridať všetko, čo máte radi. Či už je to mäso, ryby, zelenina či strukoviny. Dochutiť ho môžete maslom, parmezánom alebo aj šafranom. Akúkoľvek príchuť zvolíte, zaručene bude chutiť fantasticky!