Internet je plný úžasných faktov o všetkom, na čo si len viete spomenúť. Verte či nie, naša obľúbená talianska kuchyňa nie je žiadnou výnimkou. Aké zaujímavé fakty sme našli o populárnej pochúťke s názvom lasagne, ktorej základom sú cestoviny, rajčinová omáčka a syr?

Vedeli ste však, že …

 

… sú jedným z najstarších druhov cestovín?

Prvé zmienky o lasagniach sa vyskytli už v 13.storočí, no pôvod ich výroby je datovaný až do 14.storočia, teda obdobia neskorého Stredoveku. Presne v tomto období boli totiž lasagne prvýkrát oficiálne zapísané ako recept v Liber de Coquina (Knihe kuchárstva).

… jeden kus lasagne neexistuje?

Podobne ako u väčšiny ostatných druhov cestovín, aj toto slovo vyjadruje množstvo. Slovo lasagne tak označuje vždy viac ako jeden kus tejto sploštenej cestoviny. Zároveň slúži aj ako označenie pre hrniec s pastou vo viacerých vrstvách, ktoré sa prelínajú vrstvami rôznych prísad a omáčok.

… existuje národný deň lasagní?

Čítate dobre! 29. júl je oficiálne Národný deň Lasagní. Asi sa teraz pýtate, ako sa tento deň zvykne osláviť. Čo takto lasagne s vajíčkom a slaninou na raňajky, špenátové lasagne na obed a tie klasické na večeru!

… pôvodne pochádzajú z Grécka alebo Anglicka?

Existuje množstvo teórii o tom, ako si Taliani tento vynikajúci recept osvojili. Podľa jednej z nich toto označenie pochádza z Grécka a označuje hrniec. Iná zasa naznačuje jej spojitosť s Anglickom a podobnosťou s jedlom zvaným Loseyn.

Avšak, vždy išlo o mierne odlišnú verziu lasagní bez rajčinovej omáčky. Tá sa k nim pridala až po roku 1500, kedy Krištof Columbus objavil Ameriku a v podstate aj samotné rajčiny. Z toho vyplýva, že lasagne, ako ich poznáme dnes, sú čisto talianskym pokrmom.

… kedysi sa vyrábali z krupice?

Cesto na lasagne sa v južnom Taliansku tradične pripravovalo pomocou krupice a vody. V severných oblastiach, kde krupica nebola k dispozícii, kuchári zase využívali tradičnejšiu verziu s múkou a vajíčkami.

… lasagne si môžete urobiť v umývačke riadu?

Áno, je to skutočne pravda! Všetko, čo musíte urobiť, je poukladať ingrediencie do zapekacej misky a pevne zakryť hliníkovou fóliou. Potom už len zapnete cyklus na umývačke riadu a voilà, lasagne sú hotové! My však takýto experiment rozhodne neodporúčame.

… spojitosť s lasagnami je v niektorých prípadoch poriadne bizarná?

Pamätáte si ešte na animovanú rozprávku o Garfieldovi? Ak áno, iste viete, že jeho obľúbeným jedlom sú práve lasagne. Keby ste nepočuli, ani neuveríte! O tomto talianskom jedle existuje dokonca pieseň od interpreta menom Weird Al Yankovic. Tento pán nahral pieseň s názvom „Lasagna“, ktorá je paródiou na svetoznámu skladbu „La Bamba“.

 

Vynechali sme niečo? Ak poznáte ešte nejaký zaujímavý fakt o lasagniach, sem s ním!